Etapa I/2: Weitra – Gmünd (Blockheide)

Město Weitra - městská brána (© Stadtgemeinde Weitra)

Město Weitra - městská brána

Tato etapa vede lesy, loukami a poli bez větších výškových rozdílů. Prochází kolem rybníků, které jsou pro oblast Waldviertel typické. Obě města jsou spojena Waldviertelbahn.

Trasa je dlouhá 19,6 km.

Přístupová místa: 

Železnice Waldviertel: Weitra, Dietmanns, Gmünd

Vlakové nádraží Weitra - od nádražní budovy vyrazíme doprava podél kolejí až ke křižovatce. Zde odbočíme doprava a narazíme na trasu stezky podél Lužnice.

Autobus: Weitra, Dietmanns a Gmünd (Bus číslo 1332, 1362, WA41)

Trasa: 

 WEITRA – 9,5 km – DIETMANNS – 10,1 km – GMÜND (Blockheide)

Popis trasy: 

Na začátku této trasy se určitě vyplatí navštívit zámek Weitra, který byl postaven v 16. století. Ve městě Weitra se řemeslo výrazně zapsalo do historie – brusírna olovnatého skla Russ, výroba nitěných knoflíků Fiedler nebo výroba originálních místních slaměných dekorací jsou toho důkazem. Vycházíme z náměstí ve středu historického města WEITRA a pokračujeme po trasách č. 607, 608 a 630 městskou branou.

Tip: Zabočíme hned za městskou branou doleva na promenádu, podél níž pokračujeme dále a dáme se dolů z kopce. Na konci silnice zahneme doprava a dojdeme k muzeu „Stará textilní továrna“.

Poté co projdeme městskou branou, přejdeme hlavní silnici. Držíme se vlevo a před hřbitovem zabočíme doprava. Pokračujeme po silnici a dorazíme opět ke kolejím železnice Waldviertel, podél nichž pokračujeme dále. Několikrát přejdeme koleje, neboť se na trati nachází mnoho zatáček, aby vlak překonal výškový rozdíl. Půjdeme kolem rybníku Ulrich, až dojdeme do stejnojmenné obce. Odtud je možné odbočit směrem do městečka Altweitra (vzdálené asi 1 500 m) a navštívit zde historický opevněný kostel.

My však jdeme dále, cesta se stáčí vlevo a poté zabočíme doprava po cestě směrem na Friedrichshof. Projdeme kolem něj a pokračujeme chvilku vpravo podél silnice a poté se držíme vlevo, až přijdeme do lesa Satzungswald. Dál jdeme dolů, podél železničního průkopu. Přes rozsáhlá pole a louky přijdeme do obce DIETMANNS.

Odbočíme vpravo na silnici a u hlavní silnice se dáme opět doprava. Asi po 200 m půjdeme doleva mezi ploty a pokračujeme po červeno-bílo-červené značce. Pokračujeme směrem na východ, a když přijdeme k lesu, zabočíme ostře doleva a po chvilce dojdeme k pomníků sv. Huberta v lese Aßangwald. Rozhodně se vyplatí navštívit solné lázně Sole-Felsen-Bad, které se nacházejí u rybníka Aßangteich. U pomníku sv. Huberta se držíme vpravo, pokračujeme přes most levotočivou zatáčkou a dojdeme na silnici z Gmündu do obce Albrechts. Chvíli pokračujeme po silnici doleva a na okraji lesa zahneme doprava. U rybníků Neuteich a Pilzteich přejdeme nejdříve hlavní silnici a projdeme pak pod kolejemi dráhy císaře Františka Josefa. Za podchodem se držíme vpravo a poté hned zahneme doleva na trasu Teichkettenweg. Za rybníkem Fuchsteich dojdeme k sídlu firmy Baumann Dekor ulici Schremser Straße v GMÜNDU.

Poté, co jdeme po silnici doprava a pak opět doleva, dojdeme k malebnému zákoutí s potokem Braunaubach. U hostince Schüsselwirt Traxler vstoupíme do přírodního parku Blockheide, kde procházíme mezi skupinami bludných žulových balvanů, až dorazíme k k vyhlídkové věži – cíli této etapy.

Informační centra:

Informační centrum Weitra
Rathausplatz 1, 3970 Weitra
Telefon: +43 (0) 2856/2998
E-Mail: info@waldviertel.incoming.at
Web: www.weitra.gv.at

Informační centrum Gmünd
Schremser Straße 6, 3950 Gmünd
Telefon: +43 (0) 2852/52506-100 oder -101
E-Mail: tourismus@gmuend.at
Web: www.gmuend.at

Město Weitra - městská brána (© Stadtgemeinde Weitra)

Město Weitra - městská brána

Stadt Weitra - radnice (© Stadtgemeinde Weitra)

Město Weitra - radnice

Zámek Weitra (© Schloss Weitra)

Zámek Weitra

Opevněný kostel Altweitra

Opevněný kostel Altweitra

Napište nám, jak se Vám vedení trasy líbilo, zda je vhodně značená, jestli popis obsahuje nějaké nepřesnosti, nebo na co jsme zapomněli. Za Váš komentář předem děkujeme.