Etapa I/3: Gmünd (Blockheide) - Litschau

Stará radnice v Gmündu (© Gemeinde Gmünd)

Stará radnice v Gmündu

Třetí etapa podél Lužnice nás vede přes sklářské centrum Alt-Nagelberg do Litschau, nejsevernějšího města Horního Rakouska, nazývaného také Schrammelstadt. Trasa má délku 25,2 km.

Přístupová místa: 

Železnice Waldviertel: Gmünd, Alt-Nagelberg, Brand, Litschau

Autobus: Gmünd, Alt-Nagelberg, Gopprechts a Litschau (č. 1346)

Trasa: 

 GMÜND (Blockheide) – 2,9 km – LUDWIGSTHAL – 6,5 km – ALT-NAGELBERG – 8,3 km – GOPPRECHTS – 7,5 km – LITSCHAU 

Popis trasy: 

Tip: Před návštěvou Gmündu - Blockheide je možná odbočka do Starého Města. Zde najdete několik pamětihodností, jako starou radnici, muzeum skla a kamenů, zámecký park, sgrafitové domy a muzeum „Alte Huf- und Wagenschmiede“ („Stará podkovářská a kolářská kovárna“), které je umístěné v jednom z nejstarších domů ve Gmündu. Cesta následně vede do Blockheide. V centru Blockheide v GMÜNDU u vyhlídkové věže začneme naši další etapu a půjdeme po značení 608 směrem na Großeibenstein až do Litschau. Projdeme jmenovanou obcí a u ostré zatáčky doleva odbočíme doprava a mineme tak na levé straně ležící Kleineibenstein. Jdeme po lesní cestě a dorazíme do LUDWIGSTHAL, kde přijdeme k výrazné křižovatce u rybníka. Skrz les Hartlwald dojdeme k lesním domkům a přejdeme silnici, která vede k hraničnímu přechodu Neu-Nagelberg. Dojdeme do obce Steinbach, na křižovatce cest se držíme vlevo a také u místní kapličky zatočíme doleva. Jakmile vyjdeme z této obce, odbočíme doprava na cestu, která narazí znovu na silnici. Zde se držíme vpravo a po pár minutách znovu odbočíme do lesa. Poté, co jsme překročili potok Aubach, odbočíme ostře vlevo a dosáhneme východní strany obce ALT-NAGELBERG. (Kdo by chtěl navštívit místní  skláře, zabočí zde vlevo do obce.) Obec Brand-Nagelberg je známá svými úžasnými skleněnými uměleckými díly.

My se však vydáme vpravo do lesa, přejdeme nejdříve trať Waldviertelbahn mezi Heidenreichsteinem a Alt-Nagelbergem a krátce nato koleje tratě mezi Gmündem a zLitschau. Poté dorazíme do obce Brand a zde se vydáme k hřbitovu. Za hřbitovem jdeme vlevo a za rozptýlenou osadou Finsternau im Wald půjdeme směrem na obec Gopprechts. Těsně před obcí přijdeme na asfaltovou silnici, ještě jednou přejdeme koleje a dorazíme do GOPPRECHTS.

V obci se držíme v pravo a po cca 400 m zatáčíme vlevo směrem na sever. Přes volná prostranství kolem malého lesa přijdeme ke kapličce v Reichenbach. Přejdeme silnici a o chvíli později přijdeme do lesa. Kolem malého rybníka, poté co překročíme potok Schmiedbrunnerbach, dojdeme k potoku Föhrenbach, který rovněž překročíme po mostě doleva. Dále půjdeme rovně kolem domů Kibitzhäusern k rybníku Föhrenteich. Za rybníkem jdeme vpravo a vzápětí vlevo a brzy dorazíme do města Litschau. Dojdeme k hlavní silnici, kde značená cesta 608 vede dále, my však půjdeme po ulici doleva na náměstí v centru LITSCHAU. V Litschau se nabízí mnoho památek, např.: pověstmi opředený zámek Litschau nebo gotický městský farní kostel. Po náročné etapě si můžete (podle počasí) odpočinout na koupališti Herrensee nebo na krytém koupališti Relax. Golfistům přijde vhod návštěva v blízko položeném Golfovém klubu Herrensee. Milovníci divadla mohou (v létě) navštívit představení v divadle Herrensee v Litschau (koupaliště Herrensee).

Infocentra:

Tourismusbüro der Stadt Gmünd
Schremser Straße 6, 3950 Gmünd
(T)  +43 (0) 2852/52506-100 oder -101
(E)  tourismus@gmuend.at
(I)   www.gmuend.at

Gästeservice Litschau
Stadtplatz 17, 3874 Litschau
(T)  +43 (0) 2865/5385
(E)  gaesteservice@litschau.at
(I)   www.litschau.at

Stará radnice v Gmündu (© Gemeinde Gmünd)

Stará radnice v Gmündu

Sgrafitové domy na náměstí č. 31 a č. 33 (© Gemeinde Gmünd)

Sgrafitové domy na náměstí č. 31 a č. 33

Zámek a zámecký park Gmünd (© Gemeinde Gmünd)

Zámek a zámecký park Gmünd

Rybářská brána (© Stadtgemeinde Litschau)

Rybářská brána

3

Napište nám, jak se Vám vedení trasy líbilo, zda je vhodně značená, jestli popis obsahuje nějaké nepřesnosti, nebo na co jsme zapomněli. Za Váš komentář předem děkujeme.