Etapa II/4A, podél Staré řeky: Klec – Veselí nad Lužnicí

Nadějská rybniční soustava (© Jan Ševčík)

Nadějská rybniční soustava

Tato 13,5 km dlouhá etapa je významná tím, že vede převážně po hrázích rybníků. K nejvýznamnějším patří Nadějská rybniční soustava. Další atraktivitou jsou Vlkovské pískovny.

Přístupová místa: 

Klec – autobus – rozcestí KLEC (bus) na jihu obce, leží na trase Stezky

Frahelž
- vlak - na trasu Stezky od stanice přes most východním směrem (300 m)
- bus - na trasu Stezky přes most vých. směrem (500 m)

Vlkov nad Lužnicí – vlak – stanice na trase Stezky

Veselí nad Lužnicí
- vlak– nádraží se nachází v severovýchodní části obce; na trasu Stezky od nádraží hlavní ulicí přes řeku Nežárku
- bus – leží na trase Stezky

Trasa: 

  KLEC (bus) – 3,5 km –  NADĚJE (ryb.) – 4 km –  VLKOV (žst) – 0,5 km –  VLKOV (žel. přejezd) – 3 km –  U PÍSKOVNY – 2 km –  VESELÍ N. LUŽ. (most)

Popis trasy: 

Stezka začíná v obci Klec, na jižním okraji obce na rozcestí KLEC (bus). Zde je autobusová zastávka. Vesnici Klec projdeme rovně po červené značce a po 400 m u kapličky zabočíme doprava. Hned na následující odbočce se dáme doleva. Pokračujeme stále rovně, mineme jednu odbočku doprava a na další křižovatce se dáme doleva. Silnice se následně stáčí doprava, následujeme ji a opouštíme obec. Poté, co vyjdeme z obce, asi po 300 m zabočuje červená značka doleva. Zde se stezka dostává ke skupině rybníků, podél nichž vede více než 4,5 km. Tyto rybníky jsou známé jako Nadějská rybniční soustava. Jdeme rovně, mineme rybník Víra, na břehu rybníku Naděje se dáme doprava a následně pokračujeme rovně, až k rozcestí NADĚJE (ryb.). Napravo vidíme hráz rybníka Rod, na jehož ploše se rozprostírá PR Rod. (Naproti hrázi na rozcestí Naděje je možné odbočit vlevo a po zelené dojít do nedaleké obce Frahelž vzdálené 500 m od rozcestí, kde je vlaková stanice.)

Stezka ale pokračuje dále rovně po červené značce mezi rybníky, mine další křižovatku, kde odbočuje cesta na hráz rybníka, mírně se stočí doleva, až přijde k železniční trati. U tratě se dáme doprava a brzy přijdeme k železničnímu podchodu. Za ním se dostaneme k rybníku Senekov. Podél rybníku jdeme rovně. Poté co mineme hráz rybníka, si můžeme všimnout zajímavě seskupených kamenů. Pokračujeme rovně a za 300 m odbočíme na křižovatce doleva směrem od rybníku a zanedlouho přijdeme k rybníku Krajina. To je poslední z rybníků před obcí Vlkov nad Lužnicí. Procházíme krajem vesnice. Když se dostaneme k sinici, odbočíme vpravo a dojdeme k železniční stanici a hospodě. Zde na rozcestí VLKOV (žst.) odbočíme vlevo a pokračujeme asi 500 m podél železniční trati. Na dalším rozcestí VLKOV (žel. přejezd) odbočíme vlevo, po žluté značce. (Na tomto rozcestí máme také možnost odbočit doprava po červené a dojít do PP Kozí vršek.)

Přejdeme po žluté stezce železniční přejezd a za ním se dáme doprava. Projdeme částí obce a na další křižovatce odbočíme vlevo. Po zhruba 100 m odbočíme vlevo na cestu do lesíka. Pokračujeme rovně, zanedlouho se stezka stočí doprava a pokračujeme dále rovně po luční cestě. Brzy si po levé straně všimneme Písečného přesypu. To už se nacházíme téměř u Vlkovské pískovny, na místní naučné stezce s totožným názvem. Jdeme rovně po břehu pískovny. Téměř na konci pískovny žlutá značka odbočí doprava (zde je však možno pokračovat dále po naučné stezce Vlkovské pískovny a dostat se k Jezeru Veselí, kde je možnost koupání, k Jezeru Veselí I a dále pak k Horusickému rybníku). My ale jdeme doprava a zhruba po půl kilometru se dostaneme na rozcestí U PÍSKOVNY. Na tomto rozcestí se Stezka spojuje s druhou větví (II/3b) Stezky podél Lužnice (jež přichází zprava). Z rozcestí odbočíme doleva a poté pokračujeme stále rovně. V nevelké vzdálenosti vlevo vidíme jezero Veselí, poté křížek, přejdeme železniční trať a pak už vcházíme do cíle etapy v městě Veselí nad Lužnicí.

Nadějská rybniční soustava (© Jan Ševčík)

Nadějská rybniční soustava

Vlkov - písečný přesyp (© Jan Ševčík)

Vlkov - písečný přesyp

Napište nám, jak se Vám vedení trasy líbilo, zda je vhodně značená, jestli popis obsahuje nějaké nepřesnosti, nebo na co jsme zapomněli. Za Váš komentář předem děkujeme.