Etapa III./1.: Veselí nad Lužnicí – Soběslav

pohled na Soběslav od Lužnice (© Jan Havelka)

pohled na Soběslav od Lužnice

Kratší, pouze 11 km dlouhá trasa z Veselí nad Lužnicí kolem přírodní rezervace Dráchovské tůně do města Soběslav.

Přístupová místa: 

Veselí nad Lužnicí – vlak, autobus, nádraží v severovýchodní části obce
Řípec – vlak, železniční stanice v blízkosti obce
Soběslav – vlak, autobus, nádraží na východě města.

Trasa: 

VESELÍ N. LUŽ. (most) – 1,5 km –   VESELÍ N. LUŽ.(žst) – 1 km –   VESELÍ N. LUŽ. (rozc.) – 2 km – KLOBÁSNÁ – 1,5 km – ŘÍPEC – 3,5 km – NADÝMAČ (ryb.) – 1,5 km –  SOBĚSLAV (žst)

Popis trasy: 

Vycházíme od rozcestí VESELÍ N. LUŽ. (most), z prostranství mezi dvěma mosty přes Lužnici a přes Nežárku. Dáme se po modré východním směrem. Celé centrum města projdeme po hlavní ulici obce (Tř. Čs. armády), až dojdeme do blízkosti autobusového a vlakového nádraží. Zde na křižovatce u vlakového nádraží odbočíme doprava a dostaneme se k rozcestí VESELÍ N. LUŽ. (žst) před nádražní budovou. Z tohoto rozcestí pokračujeme vpravo. Na druhé křižovatce zabočíme doleva a nadchodem přejdeme železniční trať. Za ní jdeme asi 100 m rovně a na první větší křižovatce se dáme doleva. Zanedlouho přijdeme k rozcestí VESELÍ N. LUŽ. (rozc.), kde se dělí modrá a zelená značka. Zde se dáme doleva po modré a přijdeme k lesu Klobásná. Projdeme lesem a dostaneme se na rozcestí KLOBÁSNÁ. Tam odbočíme doleva.

Po silnici dojdeme až k železniční stanici Řípec. U ní přejdeme trať, po levé straně mineme boží muka a vejdeme do obce. Na první křižovatce se dáme doprava. Po přibližně 400 m dojdeme ke dvěma křižovatkám – na první jdeme doleva a na druhé hned vzápětí doprava stále po modré značce. Takto přijdeme na hlavní ulici vesnice. Po ní se dostaneme k rozcestí ŘÍPEC, z nějž se dáme doleva. Asi 100 m ještě pokračujeme po silnici, až dojdeme ke kapličce, u které sejdeme doprava na polní cestu. Jdeme mezi poli po cestě asi půl kilometru, dále přejdeme hlavní silnici a pokračujeme rovně po vyasfaltované cestě. (Na této křižovatce máme možnost odbočit vlevo a po hlavní silnici dojít do obce Dráchov. Severně od této vesnice se nachází PR Dráchovské tůně.)

My však pokračujeme rovně a zanedlouho přijdeme k rybníku Starý. Od něj stezka uhýbá doleva. Pokračujeme tedy doleva a přibližně po 50 m končí viditelná cesta a zde podle ukazatele je třeba odbočit doprava do malého kopce přes pole.  Po asi 300 m se na vrcholku dostaneme opět na zpevněnou cestu. Po ní pokračujeme dále rovně. Na dalším rozcestí NADÝMAČ (ryb.) odbočíme doleva, podejdeme dálniční most a podél potoku přijdeme k železnici. To už se nacházíme na začátku Soběslavi. Dáme se podél železnice doprava. Asi po 400 m dojdeme k železničnímu přejezdu – zde přejdeme koleje a za nimi pokračujeme doprava podél železnice. Takto dojdeme rovně po modré až do cíle naší etapy k rozcestí SOBĚSLAV (žst).

Hrad Soběslav (© www.musobeslav.cz)

Hrad Soběslav

Soběslavské náměstí (© www.musobeslav.cz)

Soběslavské náměstí

Soběslav - kostel sv. Víta (© www.musobeslav.cz)

Soběslav - kostel sv. Víta

Soběslav - kostel sv. Víta (© Jan Havelka)

Soběslav - kostel sv. Víta

Lužnice u Soběslavi (© Jan Havelka)

Lužnice u Soběslavi

Soběslav - hradby hradu (© www.musobeslav.cz)

Soběslav - hradby hradu

pohled na Soběslav od Lužnice (© Jan Havelka)

pohled na Soběslav od Lužnice

Napište nám, jak se Vám vedení trasy líbilo, zda je vhodně značená, jestli popis obsahuje nějaké nepřesnosti, nebo na co jsme zapomněli. Za Váš komentář předem děkujeme.