Etapa III./2.: Soběslav – Choustník

Zřícenina hradu Choustník (© www.obec-choustnik.cz)

Zřícenina hradu Choustník

Ze Soběslavi vede 17 km dlouhá trasa kolem zámku Myslkovice až ke zřícenině hradu Choustník.

Přístupová místa: 

Soběslav – vlak, autobus, nádraží ve východní části města.

Choustník – autobus, zastávka na návsi

Krátošice – autobus, zastávka ve středu obce u kapličky

Myslkovice – autobus, zastávka u pošty

Trasa: 

 SOBĚSLAV (žst) – 5 km –  SEDLEČKO U SOB. – 2 km –  MYSLKOVICE – 3,5 km –  HABŘÍ – 2 km – KRÁTOŠICE – 1 km –  U SKOPYTCŮ (rozc.) – 2 km – KAJETÍN – 0,5 km –  CHOUSTNÍK (rozc.) – 1 km –  CHOUSTNÍK (bus)

Popis trasy: 

Vyjdeme ze Soběslavi od autobusového a vlakového nádraží. Z rozcestí SOBĚSLAV (žst.) se vydáme po modré značce na sever. Jdeme stále rovně, až přijdeme ke křižovatce. Tam odbočíme doprava a po několika málo metrech přejdeme k železničnímu přejezdu a dáme se hned za ním doleva.  Pokračujeme rovně až k Novému rybníku. Jdeme po jeho hrázi a za ním zahneme doprava. Potom pokračujeme stále rovně, dokud nepřijdeme k potoku, u nějž zabočíme doprava. Po asi 300 m uhýbá cesta mírně doleva po úpatí pahorku Libouš (438 m n.m.). Nacházíme se v lese Zátiší. Obejdeme pahorek podél Černovického potoka a narazíme na silnici. Po ní se dáme doleva a téměř za 1,5 km dojdeme do obce Sedlečko u Soběslavě.

Ve vesnici, na rozcestí SEDLEČKO U SOB. odbočuje cesta doleva na  hlavní ulici obce. Za obcí pokračujeme rovně stále po silnici. Asi za 300 m mineme rybník Řezník a za dalších přibližně 200 m napravo uvidíme boží muka pokrytá pěknými keramickými destičkami. Nedaleko za božími muky odbočíme vpravo na cestu, která nás přivede do obce Myslkovice. Tu projdeme rovně až ke křižovatce nedaleko zámku. Zde se dáme doprava a následně pokračujeme až na rozcestí MYSLKOVICE. Když přijdeme k rozcestí, odbočíme doprava stále po modré. Zanedlouho se silnice změní na polní cestu, projdeme okolo fotbalového hřiště a pokračujeme dál do mírného kopce. Po dalších asi 300 m uvidíme nalevo v lese židovský hřbitov. Za ním pokračujeme rovně až na křižovatku lesních cest, kde odbočíme vpravo. Poté jdeme 1,5 km lesem, až dojdeme k silnici u rozcestí HABŘÍ. (Na tomto rozcestí můžeme odbočit vpravo a po silnici dojít do 2 km vzdálené obce Brandlína a tam k zámku.)

Naše trasa rovně přejde silnici a opět vejdeme do lesa. Na první křižovatce odbočíme doleva a dále pokračujeme stále rovně po modré. Brzy vyjdeme z lesa a mezi poli pokračujeme opět rovně, až po levé straně uvidíme rozhlednu Čermákův vrch. Několik desítek metrů za rozhlednou se polní cesta změní na silnici v obci Krátošice. Obec projdeme rovně po modré značce po silnici přes rozcestí KRÁTOŠICE. Na konci obce dojdeme na zpevněnou cestu. Po ní jdeme dál rovně. Na druhém rozcestí mineme křížek. Na dalším rozcestí U SKOPYTCŮ si můžeme všimnout božích muk v blízkosti dvou pozoruhodných stromů. Z rozcestí pokračujeme opět rovně. Stejně tak na další křižovatce polních cest jdeme rovně po modré značce až k silnici. Při příchodu na silnici se po pravé straně nachází roubená hájovna Kajetín. Pokračujeme po silnici vlevo do vesnice Kajetín. Na začátku obce, na první křižovatce silnic, zabočíme vpravo.  Na další křižovatce jdeme rovně a až za rybníčkem na rozcestí KAJETÍN zabočíme doleva. Jdeme po břehu rybníka a několik metrů za ním odbočíme ze silnice doprava na luční cestu. Poté pokračujeme asi 500 m stále rovně po modré značce. Když přijdeme k silnici na rozcestí CHOUSTNÍK (rozc.), odbočíme doprava. Poté pokračujeme stále rovně, na křižovatce mineme napravo křížek. Za ním vejdeme do obce Choustník. Pokud projdeme obcí rovně, dostaneme se až do cíle naší etapy na náves k rozcestí CHOUSTNÍK (bus).

 

Zámek Myslkovice (© Veronika Lauberová)

Zámek Myslkovice

Zámek Myslkovice (© Veronika Lauberová)

Zámek Myslkovice

Rozhledna Čermákův vrch u Krátošic (© Jaroslav Vála)

Rozhledna Čermákův vrch u Krátošic

Pohled na horu Choustník s hradem (© Jaroslav Vála)

Pohled na horu Choustník s hradem

Zřícenina hradu Choustník (© www.obec-choustnik.cz)

Zřícenina hradu Choustník

Napište nám, jak se Vám vedení trasy líbilo, zda je vhodně značená, jestli popis obsahuje nějaké nepřesnosti, nebo na co jsme zapomněli. Za Váš komentář předem děkujeme.