Etapa III./3.: Choustník – Tábor

Sezimovo Ústí - Benešova vila (© Veronika Lauberová)

Sezimovo Ústí - Benešova vila

Trasa dlouhá 20 km vede z Choustníku přes obě části Sezimova Ústí až do Tábora.

Přístupová místa: 

Choustník – autobus, zastávka na návsi                 

Dlouhá Lhota – autobus, zastávka u rybníku.

Sezimovo Ústí – autobus (na náměstí v Sez. Ústí II), vlak (stanice mezi Sez. Ústím I a Sez. Ústím II).

Tábor – autobus, vlak, nádraží ve východní části centra města.

Trasa: 

 CHOUSTNÍK (bus) – 1,5 km –  VE VRŠÍCH – 3 km –  DLOUHÁ LHOTA (BUS) – 1,5 km –  HÁJEK – 1 km – KAVECKO (rozc.) – 0,5 km –  TUROVECKÝ LES (rozc.) – 3 km –  KRAVÍN (dvůr) – 1 km –  STARÝ KRAVÍN (ryb.) – 1 km –  NECHYBA (háj.) – 0,5 km –  OZVĚNA-KOZSKÝ POTOK – 1 km -  SEZIMOVO ÚSTÍ II.(bus) – 0,5 km -  SEZIMOVO ÚSTÍ (žst) – 1 km –  SEZIMOVO ÚSTÍ I (nám.) – 3,5 km –  TÁBOR-KŘIŽÍKOVO NÁM.

Popis trasy: 

Z Choustníku vycházíme po modré značce z rozcestí CHOUSTNÍK (bus) na návsi. Naše modrá značka vede na sever po silnici. Na první křižovatce odbočíme doleva a pak pokračujeme rovně. Přejdeme dvě křižovatky a na třetí odbočíme doprava do polí. Pokračujeme stále téměř rovně do mírného kopce.  Po cca 1 km přijdeme na horizont a přijdeme do lesa. Projdeme lesem rovně přes rozcestí VE VRŠÍCH. Po chvíli si všimněte malé kapličky. Poté, co vyjdeme z lesa, pokračujeme opět rovně po polní cestě. Zanedlouho uvidíme po pravé straně posed a boží muka s odpočívadlem. Za dalších asi tři sta metrů si můžeme všimnout napravo zajímavého stromu – Kolářova dubu a dalších božích muk. To už se nacházíme téměř před Dlouhou Lhotou.

Při vstupu do vesnice mineme výběh pro koně a poníky. Na první křižovatce se dáme doleva a na druhé doprava. Poté pokračujeme rovně okolo rybníku, který máme po pravé straně. Za rybníkem na rozcestí DLOUHÁ LHOTA (BUS) odbočíme vlevo. Následně pokračujeme rovně po silnici. Asi po 200 m uvidíme nalevo cestu vedoucí ke kravínu. Po té se dáme a dojdeme až k Pilskému rybníku a usedlosti s penzionem. Zde zahneme doprava k lesu. Nacházíme se na okraji PP Turovecký les. Nedaleko za začátkem lesa před rozcestím HÁJEK je umístěna turistická schránka KČT (nezapomeňte se zapsat), v místě je odpočívadlo a ohniště. Z rozcestí jdeme dále rovně. Po kilometru dojdeme na rozcestí KAVECKO. Zde se dáme doleva a brzy přijdeme k rozcestí TUROVECKÝ LES (rozc.). Odbočíme doprava a zanedlouho se dostaneme na křižovatku cest, kterou projdeme rovně. Na další křižovatce pak znovu odbočíme doprava. Přibližně po 800 m přijdeme k silnici vedoucí do Turovce, kterou přejdeme a pokračujeme rovně. Několik desítek metrů za křížením stezky se silnicí, se nachází kámen s vytesaným textem poukazujícím na ochranu přírody. Po dalších několika desítkách metrů si po pravé straně můžeme všimnout rybníku Nečisto. Za ním přicházíme k Lučnímu rybníku, který máme po levé straně. V blízkosti tohoto rybníku se nachází NPP Luční.

Dále za PP Luční dojdeme k rozcestí KRAVÍN (dvůr). Okolo kravína pokračujeme rovně. Následně je za několik desítek metrů po levé straně posed s pěkným výhledem. Pokračujeme rovně a zakrátko projdeme po levém břehu rybníku Starý Kravín. Na konci rybníku přijdeme k rozcestí STARÝ KRAVÍN (ryb.), z nějž pokračujeme dále rovně. Nadejdeme dálnici, až dojdeme na rozcestí NECHYBA (háj.).  Zde se nachází památná lípa (na rozcestí doleva) a v blízkosti také Obora Smolín, v níž žijí především mufloni a jeleni. Z rozcestí jdeme dále rovně. Zanedlouho sejdeme z kopce a přijdeme k rozcestí OZVĚNA, u Kozského potoka. (Zde se dá odbočit vpravo a po červené dojít na Kozí hrádek.)

Stezka ale dále pokračuje doleva po červené značce. Odbočíme tedy vlevo. Asi po dvou stech metrech mineme po pravé straně polní cestu. (Po odbočení na tuto cestu se může dojít do PP Luna.) My pokračujeme rovně a po dalších 100 m se ocitneme na začátku Sezimova Ústí. Vejdeme na chodník, mineme dvě odbočky doleva a na další křižovatce zahneme doprava. Poté jdeme asi 800 m stále rovně. Když přijdeme k rozcestí SEZIMOVO ÚSTÍ II.(bus), dáme se doprava. Přejdeme jednu křižovatku rovně a na druhé odbočíme doleva k nádraží. Projdeme podchodem a dále pokračujeme rovně přes rozcestí SEZIMOVO ÚSTÍ (žst), dokud nedojdeme k hlavní silnici. Tu následně přejdeme po mostě pro pěší a opět pokračujeme rovně. Cesta se mírně stáčí doprava. Brzy přijdeme k mostku, kde se stezka potkává s modrou značkou. Přejdeme mostek, za ním zahneme doprava, až dojdeme k rozcestí SEZIMOVO ÚSTÍ I (nám.). Z tohoto rozcestí se dáme rovně do kopce po žluté značce. Po necelých sto metrech zahneme doleva. Následně pokračujeme ulicí stále rovně. Až dojdeme na konec ulice, dáme se doprava. Projdeme okolo hřiště, které máme po levé straně, a brzy přijdeme k asfaltovému okruhu (in-line brusle), jež je součástí odpočinkové zóny Komora. Mineme areál a pokračujeme dále rovně podél řeky. Zanedlouho přijdeme ke křižovatce u mostu, kterou projdeme rovně. (Zde je však také možnost odbočit vlevo přes most a dojít na Babí horu, odkud je pěkný výhled na Tábor.). Pokračujeme dále podél řeky, asi po jeden a půl kilometru přijdeme k železničnímu mostu. Zde se nacházíme pod centrem města Tábor. Pokračujeme dál po žluté značce a stoupáme až do samotného centra města na rozcestí TÁBOR-KŘIŽÍKOVO NÁM., kde je cíl naší etapy.

 

Přírodní park Turovecký les (© Veronika Lauberová)

Přírodní park Turovecký les

Kozí hrádek (© www.sezimovo-usti.cz)

Kozí hrádek

Sezimovo Ústí - Benešova vila (© Veronika Lauberová)

Sezimovo Ústí - Benešova vila

Napište nám, jak se Vám vedení trasy líbilo, zda je vhodně značená, jestli popis obsahuje nějaké nepřesnosti, nebo na co jsme zapomněli. Za Váš komentář předem děkujeme.