Etapa IV/4: Bechyně – Soutok

Krajina v posledním úseku Stezky podél Lužnice je rozmanitá; nejprve hluboké údolí řeky za Bechyní, poté kolem Kolodějí nad Lužnicí široké údolí a nakonec tiché romantické lesy v poslední části trasy.

Přístupová místa: 

Vlak: 
Bechyně, vlakové nádraží je ve východní části města.
Týn nad Vltavou, vlakové nádraží je v jižní části města. (Železniční trať vede směrem na západ od Stezky.)

Bus:
Bechyně, autobusové nádraží je blízko vlakového
Týn nad Vltavou, autobusové nádraží je v jižní části města.

Trasa: 

 BECHYNĚ (nám.) – 0,5 km –  BECHYNĚ, SMUTNÁ – 2 km –  VISUTÁ LÁVKA – 2 km –   ČERVENÝ MLÝN – 1,5 km –   ROSÍN – 1,5 km –  KOLODĚJE N. LUŽ. – 1 km –  NAD PŘEKVAPENÍM – 1,5 km –  NAD PERMONÍKEM – 0,5 km –  UNKA – 0,5 km –  U MASÁKA – 0,5 km –  SOUTOK

Popis trasy: 

Z rozcestí BECHYNĚ (nám.) se vydáme zpět po červené značce k místu, kde jsme na křižovatce se zelenou značkou BECHYNĚ, SMUTNÁ opustili trasu Etapy IV/3. Od křižovatky pokračujeme dále po červené značce a přejdeme most přes říčku Smutnou. Cesta zde vede lesem po pravém břehu řeky a vede nás kolem obory Obůrka. Na protějším břehu vidíme kolmé skály pokryté barevnými lišejníky. Po cca 3 km dojdeme k rozcestí VISUTÁ LÁVKA. Vidíme ústí potoku Židova strouha do Lužnice a soutěsku PR Židova strouha.

Brzy se napojíme na rozbitou asfaltovou silnici. Míjíme nejprve restauraci Instaláček a poté Krčmu U Vašíčka, kde je možno se občerstvit. Údolí se zde již začíná rozšiřovat. Po cestě narazíme na zajímavé skalní útvary, následuje jez Červeného mlýna, stojícího na levém břehu, a u něj je na naší cestě rozcestí ČERVENÝ MLÝN. Na pravém břehu mineme kapličku sv. Vojtěcha, která byla nedávno opravena a znovu vysvěcena. Podle pověsti se zde měl zjevit strašidelný pes.

Cestou do Rosína potkáme další skalní útvar nad řekou a v ROSÍNĚ přejdeme Bílinský potok po zajímavém starém můstku. Po červené značce dojdeme dále do vesničky Vesce a Kolodějů nad Lužnicí.

Od rozcestí KOLODĚJE N. LUŽ. vyrazíme přes silniční most a přejdeme tak na levý břeh, kde pokračujeme po červené značce. Na konci vsi půjdeme směrem k řece dolů a po cca 200 m značka odbočuje na louku doleva a potom prochází chatovou osadou a nakonec přijde přímo na levý břeh řeky. Řeka posléze zatáčí doprava. Zde se červená značka uhne kolmo doleva po cestě přes louku, vejde do lesa a po chvíli zahne kolmo doprava a stoupá lesem mírně nahoru. Zde narazíme na křižovatku NAD PŘEKVAPENÍM. Po žluté značce se vydáme téměř po vrstevnici lesem a téměř v nejvyšším bodě odbočíme doprava a po asi 25 m sestoupíme na skálu Překvapení tyčící se vysoko nad řekou. Ostud je široký rozhled proti proudu řeky. Po schodech sestoupíme zpět k řece. Cesta prochází po břehu podle chat, míjí bývalé rekreační středisko Permoník, a posléze odbočí doleva vzhůru. Před koncem stoupání odbočí doprava po vrstevnici u rozcestí NAD PERMONÍKEM a vede paralelně se zelenou značkou NS Semenec, pak mírně sestupuje. Po pravé straně vidíme již znovu řeku mezi stromy. U rozcestí UNKA odbočíme z naučné stezky doprava dále po žluté značce. Pokračujeme až k louce, kterou přejdeme podél chatové osady k silnici na rozcestí U MASÁKA. Po bývalé asfaltové silnici pokračuje žlutá značka až k Božím mukám stojícím na soutoku Lužnice a Vltavy.

(Odtud je to také po žluté značce 3,5 km, podél stanice Pomoc Přírodě, kolem rozhledny Semenec a Alejí míru do Týna nad Vltavou. Žlutá značka vede téměř k autobusovému nádraží.)

Napište nám, jak se Vám vedení trasy líbilo, zda je vhodně značená, jestli popis obsahuje nějaké nepřesnosti, nebo na co jsme zapomněli. Za Váš komentář předem děkujeme.